RPP podniosła stopę referencyjną
Decyzję zakomunikował polski bank centralny, po czwartkowym posiedzeniu Rady – podał portal ISBnews.pl.
Podwyższenie stopy referencyjnej
Konsensus rynkowy przewidywał podwyższenie stopy referencyjnej o 100 pb, choć część analityków nie wykluczała większej podwyżki.
Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
-
stopa referencyjna 5,25 proc. w skali rocznej;
-
stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej;
-
stopa depozytowa 4,75 proc. w skali rocznej;
-
stopa redyskonta weksli 5,30 proc. w skali rocznej;
-
stopa dyskontowa weksli 5,35 proc. w skali rocznej.
Uchwała RPP wchodzi w życie 6 maja 2022 roku. Na piątek na godz. 16:30 zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej prof. Adama Glapińskiego.
RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 roku, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc. Czwartkowa podwyżka jest ósmą z rzędu.
Ryzyko podwyższonej inflacji
Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej". Aby ograniczyć to ryzyko, RPP postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe. Jednocześnie Rada zwróciła uwagę, iż prognozowane jest stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego.
Dalsze decyzje RPP będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie.